Co zrobić gdy laptop nie uruchamia się, zachowuje się jakby nie miał żadnego zasilania

Laptop nie działa

Po naciśnięciu przycisku włączenia laptop nie reaguje, zachowuje się jakby zupełnie nie posiadał żadnego źródła zasilania. W niektórych przypadkach nie zapala się nawet dioda sygnalizująca podłączenie zasilania. Z racji wielu możliwości przyczyn tej usterki, nasz serwis laptopów opisze w tym miejscu tylko te najczęściej spotykane przyczyny oraz metody ich naprawy.

Możliwe przyczyny:

  • Uszkodzenie zasilacza
  • Uszkodzenie gniazda zasilającego
  • Uszkodzenie głównej przetwornicy zasilania
  • Uszkodzenie kontrolera KBC
  • Uszkodzenie kości lub wsadu BIOS

Możliwe rozwiązania:

  • Uszkodzenie zasilacza – w tym przypadku diagnoza i naprawa tego uszkodzenia nie powinna sprawiać żadnych problemów. Wystarczy podmienić zasilacz na inny. Jeśli laptop zacznie działać normalnie – mamy przyczynę usterki. Naprawa jak najbardziej możliwa do przeprowadzenia samodzielnie.
  • Uszkodzenie gniazda zasilającego – konieczna wymiana gniazda na nowe (ewentualnie przelutowanie go). Usterkę można dodatkowo stwierdzić uruchamiając laptopa z naładowanej baterii, jednak nie daje to 100% pewności o uszkodzeniu gniazda bowiem tak samo objawiać mogą się inne uszkodzenia obwodu zasilania. Ze względu na wrażliwość elementu jakim jest płyta główna w której zamontowane jest gniazdo zasilania, naprawa możliwa jest jedynie w serwisie laptopów.
  • Uszkodzenie głównej przetwornicy zasilania – konieczna wymiana przetwornicy lub naprawa poszczególnych jej elementów. Przetwornica jest bardzo złożonym układem elektronicznym, do jej naprawy wymagana jest odpowiednia wiedza i narzędzia. Z tego powodu naprawa przetwornicy możliwa jest jedynie w serwisie laptopów.
  • Uszkodzenie kontrolera KBC – konieczna wymiana kontrolera na nowy. Dodatkowo można uwiarygodnić tą diagnozę, gdy laptop nie daje żadnych oznak życia za równo z zasilacza jak i z baterii. Ze względu na sposób montażu kontrolera oraz jego delikatna strukturę, jego wymiana możliwa jest jedynie w serwisie laptopów.
  • Uszkodzenie kości lub wsadu BIOS – konieczna wymiana kości BIOS lub jej przeprogramowanie. W przypadku gdy zapala się dioda zasilania po podłączeniu zasilacza – z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić uszkodzenie kości BIOS lub jej wsadu. Ze względu na sposób montażu kości BIOS oraz jej wrażliwą strukturę, a w przypadku uszkodzonego wsadu – konieczność posiadania programatora – wymiana lub przeprogramowanie kości BIOS możliwe jest jedynie w serwisie laptopów.