Czy przechodzić na Win11? -rzeczy, które powinienieś wiedzieć o Win11

 1. Czy system Windows 11 będzie działał na moim komputerze?

To prawda, że w systemie Windows 11 pojawiły się pewne nowe wymagania, które mogą być nieoczekiwane. Większość z nich dotyczy sprzętu, ale istnieje również wymóg posiadania konta Microsoft. W naszym artykule “Czy mój komputer może uruchomić system Windows 11?” można znaleźć informacje o wymaganiach i łącza do narzędzi umożliwiających przetestowanie komputera pod kątem gotowości do pracy z systemem Windows 11.Microsoft PC Health Check pozwala ocenić gotowość komputera do pracy z systemem Windows 11.

Oczywiście potrafimy zainstalować system tylko z lokalnym kontem użytkownika, a to że Windows stwierdzi, że nie można zrobić aktualizacji Win10 do Win11 nie oznacza, że da się  tego dla Ciebie zrobić 😀

 

 1. Które procesory obsługują system Windows 11?

Oficjalne wymagania firmy Microsoft dotyczące procesora to: “1 gigaherc (GHz) lub szybszy z 2 lub więcej rdzeniami na kompatybilnym 64-bitowym procesorze lub systemie na chipie (SoC)”. Procesory Intel powinny być 8. generacji lub nowsze. Procesory AMD powinny być trzeciej lub nowszej generacji, choć obsługiwanych jest kilka procesorów Ryzen 7 drugiej generacji. AMD i Intel są dobrze reprezentowane, jednak obsługiwanych jest tylko 7 procesorów Qualcomm. Listy wspieranych procesorów wciąż rosną.Microsoft twierdzi, że pozwoli na instalację Windows 11 na urządzeniach ze starszymi procesorami, ale możesz nie dostać aktualizacji, w tym aktualizacji bezpieczeństwa. Microsoft napisał również w swoim Insider Blogu, “Urządzenia, które nie spełniają minimalnych wymagań systemowych miały 52% więcej awarii trybu jądra. Urządzenia, które spełniają minimalne wymagania systemowe miały 99,8% doświadczenia wolnego od awarii.”

 

 1. Czy Windows 11 działa lepiej niż Windows 10?

Wydajność jest zawsze przedmiotem zainteresowania w przypadku nowych wersji systemu Windows. Niektórzy testerzy donoszą, że Windows 11 działa mniej więcej tak samo jak Windows 10, podczas gdy inni twierdzą, że nastąpiła ogromna poprawa. Microsoft twierdzi, że aktualizacje systemu Windows 11 będą o 40% mniejsze niż porównywalne aktualizacje systemu Windows 10. Mówi się także o tym, że pod Windows 11 baterie urządzeń będą miały dłuższą żywotność pomiędzy ładowaniami. Jeśli zamierzasz uruchomić Windows 11 na tym samym sprzęcie, który masz teraz, miej realistyczne oczekiwania. To wciąż jest Windows.

 

 1. Czy Windows 11 jest darmowy?

Windows nigdy nie był i nie będzie darmowy…

Natomiast jeśli masz laptopa lub kupiony Win8, Win10 to masz ograniczoną czasowo możliwość darmowego  upgrade’u posiadanego systemu do Win11. Data zakończenia darmowej aktualizacji nie została ogłoszona, ale Microsoft zobowiązał się do rocznego okresu od momentu upublicznienia Windows 11.

 

 1. Czy aktualizacja do Windows 11 będzie wymuszona?

Gdy wyszedł Windows 10, niektórzy byli nim zaskoczeni. Po prostu obudzili się pewnego dnia i mieli Windows 10. Microsoft nie powiedział, czy zamierza to powtórzyć. W każdym razie Microsoft powiedział, że będzie wspierał Windows 10 do października 2025 roku.

 

 1. Windows 11 dla graczy?

Gracze zawsze chcą bardziej wydajnego system. W Windows 11 jest kilka nowych funkcji, które powinny znacznie poprawić jakość gier na PC. Wsparcie dla Auto HDR i DirectStorage będzie dodatkowym atutem. Auto HDR (high dynamic range) zapewni lepsze wrażenia wizualne dzięki większemu zakresowi jasności i kolorów. DirectStorage zapewni szybsze czasy ładowania, o ile Twoje urządzenie posiada dysk SSD NVMe z odpowiednimi sterownikami.

 

 1. Co potrafi system Windows 11?

Oprócz ulepszeń, o których już mówiłem już wyżej, jest kilka nowych rzeczy:

 • Ponoć bardzo oczekiwana była możliwość uruchamiania aplikacji z Androida w systemie Windows. Microsoft współpracuje z Amazonem, aby oferować aplikacje na Androida za pośrednictwem Amazona. To trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że Microsoft Azure i Amazon AWS są konkurentami w przestrzeni cloud computing.
 • Snap Layouts ułatwią pozycjonowanie wielu okien na pulpicie. Przypomina to trochę metodę przesuwania okien za pomocą klawisza Windows + strzałek, ale Snap ma charakter graficzny. Wystarczy najechać na pole maksymalizacji, aby zobaczyć opcje, a następnie wybrać to, co chcesz. Używanie układów Snap z wirtualnymi pulpitami sprawi, że staniesz się maszyną wielozadaniową.
 • Widżety Windows żeby stały się wielkim hitem… są automatycznie uruchamiane po którejś aktualizacji win 11 po prawej stronie na pasku zadań koło zegara systemowego i prezentują spersonalizowane takie informacje jak lista rzeczy do zrobienia Microsoftu, ruch uliczny, sport, pogoda i wiadomości finansowe… (oby nie było jak z widgetami w Windows Vista 😊)
 • Klawiatura dotykowa jest teraz konfigurowalna. Oznacza to, że można zmienić motyw. Emotki i gifs są też w pełni zintegrowane. Powinno to ucieszyć użytkowników z dotykowymi ekranami używającymi laptopa jak tabletu.
 • Dynamiczne odświeżanie. Po ustawieniu, Dynamic Refresh Rate zwiększy się podczas wykonywania czynności wymagających ruchu, takich jak przewijanie lub używanie rysika, aby uzyskać bardziej płynne wrażenia wizualne. Gdy jest statyczny, częstotliwość odświeżania ponownie spadnie.
 • Od strony sprzętowej, w Windows 11 wsppiera Wi-Fi 6E. Oczywiście komputer będzie musiał mieć sprzęt z WiFi 6E, a do działania potrzebny będzie router kompatybilny z Wi-Fi 6E.

 

 1. Czy menu Start w Windows 11 może zostać po lewej stronie?

Po uruchomieniu systemu Windows 11 pierwsze co się rzuca w oczy to to, że menu Start znajduje się na środku paska zadań. Funkcjonalnie nie zmienia to tak naprawdę niczego. Ale ludzie nie są fanami zmian. Więc tak, menu Start w Windows 11 może być łatwo przesunięte w lewo, tak jak poprzednich wersjach Windows. Swoją drogą zastanawiająca jest chęć upodobnienia Windowsa do swojego największego rywala IOS.

 

 1. Czy Windows 11 może działać na ARM?

Telefony często korzystają z procesora ARM a jednak w tej chwili, oficjalnie wspierane są tylko procesory ARM firmy Qualcomm. Choć ponoć są tacy, którym udało się zainstalować Windows 11 na Raspberry Pi 4, co sugeruje, że wiele innych procesorów ARM będzie działać.

 

 1. Czy istnieje Windows 11 dla Maca?

Jak się w trakcie użytkowania „nadgryzionego jabłka” okazuje czasami po prostu trzeba mieć Windows na Macu, choć może się to wydawać bez sensu…ale życie jest pełne niespodzianek. (np. w celu tworzenia aplikacji dla Windows i Maca, korzystania z programu księgowego, albo innej aplikacji, działającej tylko w systemie Windows) Niezależnie od sytuacji, Parallels jest produktem, którego wiele osób używa do uruchamiania systemu Windows na komputerach Mac. Microsoft zapewnia, że Użytkownicy komputerów Mac M1 i M2 mogą już oficjalnie pobrać Windows 11 na ARM za pośrednictwem Parallels Desktop 18. Windows 11 na ARM ma pewne ograniczenia podczas wirtualizacji za pomocą Parallels, ale większość użytkowników będzie w stanie grać, a nawet uruchamiać aplikacje x86 z przyzwoitą wydajnością.

 

 1. Co Windows 11 daje w rozwiązaniach Bussines’owych?

Przedsiębiorstwa chcą lepszej współpracy i większego bezpieczeństwa. Te rzeczy zawsze trudno połączyć. Microsoft obiecuje lepszą pracę w zespole i bezpieczeństwoa w systemie Windows 11. Nadchodzi Microsoft Teams 2.0, który wykorzystuje nowe możliwości systemu Windows 11. Niektóre elementy sterujące Teams zostaną przeniesione na pasek zadań, dzięki czemu będzie można kontrolować Teams bez konieczności umieszczania aplikacji na wierzchu innych aplikacji. Po stronie bezpieczeństwa, wymóg TPM 2.0 zwiększy bezpieczeństwo poprzez szyfrowanie, jeśli zostanie wykorzystane. Windows 11 zapowiada się na najbezpieczniejszy z dotychczasowych systemów Windows. Jednak specjaliści IT są trochę zdystansowani… czekają i testują system…i niezbyt spiesznie wdrażają go w swoich firmach… Wiedzą ile wyzwań niosło ze sobą wdrożenie systemu Windows 10 w porównaniu z poprzednimi wersjami systemu Windows. Microsoft jednak zapewnia nas, że te same narzędzia używane do dostarczania Windows 10 teraz będzie działać dla Windows 11.

 

 1. Czy system Windows11 jest warty instalacji?

Moim zdaniem jeśli nasz sprzęt spełnia kryteria, wraz z możliwością aktualizacji za darmo, warto rozważyć taką opcję, aby przenieść się wcześniej niż później… Choć znając Microsoft wraz z 2025 rokiem i tak zostaniesz mniej lub bardziej brutalnie przymuszony do zmiany systemu na Windows 11 na urządzeniu z którego aktualnie korzystasz… na każdym nowym urządzeniu, które kupisz nie będziesz mieć specjalnie wyboru.

Zobacz podobne: