Czyszczenie laptopa

Jak wyczyścić laptop

Jak prawidłowo czyścić laptopa?

Budowa układu chłodzącego laptopa powoduje zatrzymywanie się kurzu, drobnych włosków wewnątrz laptopa. Powoduje to wzrost częstości załączania się wentylatora oraz jego pracę na wysokich obrotach co się wiąże ze zwiększeniem poziomu głośności, skróceniem czasu pracy na baterii, podwyższeniem temperatury obudowy, oraz różnych uszkodzeń elementów płyty głównej spowodowanych przegrzaniem. Tą konserwację radzimy powierzyć serwisowi ze względu na konieczność rozłożenia całego laptopa, oraz posiadanie dużej różnorodności choćby wkrętaków.

Jednakże mimo że brudna matryca czy klawiatura nie uszkodzi laptopa, a to nie tylko obniży jedynie jego walory estetyczne, lecz zwiększy także możliwość zachorowania choćby na grypę. Czy wiesz że na przeciętnej klawiaturze komputerowej jest więcej takich samych bakterii jak na muszli klozetowej w publicznej toalecie???  A przecież tą konserwację możesz przeprowadzić sam J…

Aby samodzielnie wykonać czyszczenie laptopa potrzebne będą:

  • szmatka z mikrofibry koszt ok. 10 zł
  • sprężone powietrze w puszce koszt ok. 20 zł
  • specjalne nawilżone szmatki przeznaczone do czyszczenia ekranów LCD koszt ok. 15 zł

Wszystko to możesz kupić w dobrze zaopatrzonym sklepie komputerowym lub sklepie elektronicznym.

Uwaga! Przed użyciem sprężonego powietrza należy nim porządnie wstrząsnąć. Sprężonego powietrza zawsze używamy w pozycji pionowej i nigdy do góry nogami.

Czyszczenie ekranu LCD w laptopie

Należy przygotować dwie szmatki z mikrofibry oraz płyn do mycia szyb. Jedną ze szmatek należy spryskać płynem by była lekko wilgotna. Uwaga, w żadnym wypadku nie należy spryskiwać płynem bezpośrednio matrycy ponieważ spływające krople mogą dostać się pod obudowę i spowodować zwarcie.

Po przetarciu ekranu wilgotną szmatką należy wytrzeć ekran do sucha. Jeżeli efekt nie jest jeszcze zadowalający czynność należy powtórzyć do osiągnięcia pożądanego rezultatu. Uwaga, Nie naciskaj zbyt mocno ta matrycę szybciej jej nie wyczyścisz a może pęknąć… po prostu przeprowadź operację jeszcze tyle razy aby efekt cię zadowolił

Do codziennego czyszczenia matrycy można używać ściereczek przeznaczonych do wycierania ekranów LCD. Ściereczki takie nawilżone są specjalnym środkiem do czyszczenia usuwającym brud i tłuste plamy.  Nie zaleca się czyścić ekranu ręcznikami papierowymi, ani kawałkami materiału ponieważ może to porysować ekran.

Czyszczenie obudowy w laptopie

Najczęstszym problemem są widoczne odciśnięte śladu palców na obudowie. Szczególnie dotyczy to obudów typu glare czyli świecących. Widać na nich praktycznie każdy dotknięty odcisk palca. Obudowę od laptopa powinniśmy czyścić ściereczką z mikrofibry. Jeżeli zabrudzenia są spore możemy ściereczkę z mikrofibry delikatnie nawilżyć wodą. Jeżeli na obudowie znajdują się zabrudzenia, których nie możemy wyczyścić nawilżoną ściereczką można użyć spirytusu.

Czyszczenie klawiatury w laptopie

Gdzie informatyk ma najwięcej jedzenia?…. pod klawiaturą brzmi odpowiedź na stary dowcip…. Okazuje się, że nie tylko informatyk tak ma…a większość użytkowników, bo któż z nas nie lubi przejrzeć choćby Facebooka w trakcie miłej przekąski?

Kurz, brud, włosy, okruszki jedzenia. To wszystko znajduje się pod płytkami klawiszy. Z czasem może spowodować to utrudnienie w funkcjonowaniu klawiszy ponieważ płytka przestanie się wciskać.

Aby wyczyścić klawiaturę należy użyć sprężonego powietrza wdmuchując je między klawisze. Można też użyć szczoteczki do zębów i odkurzacza jeśli klawiatura ma być jak nowa lub jest mocno zabrudzona. Uwaga Pamiętaj czynność ta wymaga delikatności i cierpliwości inaczej uszkodzisz klawisze i czeka cię wymiana całej klawiatury.

Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie

Pierwszym sygnałem oznaczającym konieczność wyczyszczenia układu chłodzenia jest zwykle to że ciągle słyszymy prace wentylatora w laptopie. Zwykle w parze idzie zwiększona temperatura pracy oraz wyczuwalnie ciepła obudowa. Dzieje się tak dlatego że zgromadzony w laptopie kurz uniemożliwia wydmuchanie gorącego powietrza z laptopa na zewnątrz. Wentylator stara się to skompensować kręcąc się coraz szybciej… i włącza się coraz częściej aż w końcu pracuje non stop… Niestety nawet praca wentylatora na pełnych obrotach nie może zapewnić już odpowiedniego przepływu powietrza do wychłodzenia laptopa co doprowadza do wyłączania się podczas pracy by w konsekwencji uszkodzić jakieś elementy na płycie głównej.

Można próbować „wyczyścić” układ chłodzenia przez dmuchnięcie w kratki wylotowe układu chłodzenia sprężonym powietrzem. W zależności od budowy laptopa i ilości nagromadzonego kurzu zabieg taki może całkowicie wyeliminować problem z przegrzewaniem jeżeli zabrudzenie nie było znaczne. W przypadku gdy układ chłodzenia jest mocno zatkany kurzem próba przedmuchania może spowodować przesunięcie kurzu w głąb laptopa i całkowite zablokowanie łopatek wentylatora. Najlepszy efekt osiąga się jednak wymontowując cały układ chłodzenia, czyszcząc go oraz wymieniając pasty termoprzewodzące.