Jak wydłużyć żywotność baterii w laptopie

Wiele osób wierzy, że dobrze jest trzymać laptopa podłączonego do ładowania przez cały czas, lub że nie musisz sprawdzać baterii, gdy jest nowa. Chcielibyśmy, aby tak było, ale tak po prostu nie jest.

Dlatego trzymanie laptopa cały czas podłączonego do zasilania  jest powodem, dla którego baterię często trzeba wymieniać nawet przed upływem roku. Następnie zastanawiają się nad tym samym ponownie przy zakupie nowej, i postępują zgodnie z poprzednim błędnymi wzorcami.

Ilekroć kupujesz zupełnie nowy laptop lub nową baterię, często jest ona ładowana tylko do około 50% swojej pojemności. Rzadko można znaleźć taki, który przychodzi w pełni naładowany po wyjęciu z pudełka. Dlatego po zakupie nowego laptopa bądź wymianie baterii na nową w starym:

  1. pozostaw laptopa podłączonego do ładowania, aż bateria osiągnie 100% naładowania. Zalecamy pozostawienie go w trybie ładowania nawet po osiągnięciu pełnej pojemności przez kilka godzin.
  2. Staraj się unikać używania laptopa w tym okresie również, jeśli to w ogóle możliwe.
  3. Po upływie kilku godzin możesz odłączyć laptopa od ładowarki i używać go normalnie, aż do momentu, gdy wyłączy się sam z powodu ostrzeżenia o niskim poziomie baterii.
  4. Wtedy naładuj go do 100% ponownie. To, co to robisz, nazywamy kalibracją baterii
  5. Powtórz ten proces 2-3 razy, jeśli chcesz mieć doskonałą kalibrację, ale raz powinien również wystarczyć.

Zalecenia dotyczące warunków użytkowania baterii laptopa:

  1. Unikaj wysokich temperatur.

Badania przeprowadzone przez Battery University wykazały, że wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na żywotność baterii, a temp. powyżej 32° C przez dłuższy czas może wpływać na trwałe uszkodzenie baterii. Pojemność naładowanej w 100% baterii litowo-jonowych, przechowywanych przez 3 miesiące w temperaturze ponad 40° C obniża jej pojemność do zaledwie 65%. Więc dbaj o układ chłodzenia w laptopie a w razie gdy wentylator się nie wyłącza, lub czujesz że jest mocno ciepły oddaj go do konserwacji.

 

  1. Unikaj pełnego rozładowania.

Jeśli to możliwe, unikaj rozładowywania baterii do 0%. Jeśli pozwolisz laptopowi w pełni rozładowywać baterię, zmniejszy to jej pojemność a w ekstremalnym wypadku trwale uszkodzi baterię tak, że  nie będziesz w stanie naładować jej ponownie. Aby umieścić definicję pełnego rozładowania w bardziej technicznych warunkach. Jest to sytuacja, w której bateria wyczerpuje się do punktu, w którym proces chemiczny w baterii nie może być w pełni odwrócony przez ładowanie, skutecznie czyniąc baterię laptopa bezużyteczną.

 

  1. Usuń swoją baterię podczas przechowywania go przez dłuższy czas.

Jeśli zdarzy Ci się nie używać laptopa przez dłuższy okres czasu, powiedzmy dłużej niż tydzień lub dwa. Wtedy zalecamy usunięcie baterii z laptopa, jeśli to możliwe. Baterię przechowuj w miejscu, gdzie temperatury nie przekraczają 30° C gdzieś, gdzie wilgoć i ciepło nie będzie w stanie się do niej dostać. Po ponownym montażu w laptopie naładuj baterię do 100% i niech laptopa działa wyłącznie na baterii.

 

  1. Aktualizuj swoje oprogramowanie

Staraj się aktualizować system Windows/Mac OS lub dowolną dystrybucję systemu Linux, której używasz, oraz swoje oprogramowanie. Te aktualizacje często zawierają poprawki, które mogą zmniejszyć obciążenie baterii.

 

  1. Okresowo monitoruj stan swojej baterii

Jeśli chcesz uzyskać pełny szczegółowy raport na temat zachowania, poziomów naładowania i szacowanych poziomów pojemności baterii z ostatnich rozładowań. Jeśli chcesz wygenerować pełny raport bezpośrednio z samego systemu Windows:

 

Krok 1: Kliknij na pasku wyszukiwania w pobliżu przycisku menu Start systemu Windows

Krok 2: Wpisz w “CMD”

Krok 3: Kliknij prawym przyciskiem myszy na Command Prompt.

Krok 4: Kliknij na “Uruchom jako administrator”

Krok 5: Zostaniesz przedstawiony z układem jak poniżej.

Krok 6: Wpisz polecenie “powercfg /batteryreport”

Krok 7: Po zakończeniu powinien dać ci adres URL, gdzie raport baterii jest zapisany. Skopiuj go z

Krok 8: Otwórz Eksploratora plików i wklej go w sekcji ścieżki pliku

Krok 9: Nowa karta otworzy się w przeglądarce z raportem baterii.

Krok 10: W sekcji Installed Batteries znajdziesz informacje o oryginalnej i aktualnej pojemności baterii (Design Capacity) Full Charge capacity daje pogląd jaka jest aktualna pojemność baterii

Krok 11: Sekcja Recent Usage daje statystyki zasilania w ciągu ostatnich 3 dni.

Krok 12: Sekcja Historia pojemności baterii daje informacje o tym, jak pojemność zmniejszyła się w

Krok 13: Sekcja Battery Life Estimates daje Ci szacunkową żywotność baterii w oparciu o poprzednie zapisy dotyczące zużycia baterii.

Zobacz podobne: