Nawet najbardziej wydajny smartfon z Androidem może w pewnym momencie zwolnić, jeśli nie będzie odpowiednio zoptymalizowany. Duża liczba niepotrzebnych aplikacji, mało miejsca w pamięci urządzenia, sporo aktywnych widżetów czy nawet animowane tapety mogą powodować problemy z płynnością systemu. W takim przypadku warto wybrać najlepsze programy do optymalizacji Androida, które naszym zdaniem przywrócą telefonowi początkową wydajność. Zrobiony przez nas ranking najlepszych naszym zdaniem aplikacji do optymalizacji Androida w telefonie pomoże Ci wybrać właściwy.
Optymalizacja Androida – o tym warto pamiętać
Nim wybierzemy Najlepsze programy do optymalizacji Androida, zaznaczmy, że warto wykonać kilka poniższych podstawowych kroków, które mogą rozwiązać problem z wydajnością systemu. To także wskazówki, o których dobrze pamiętać podczas codziennego korzystania z telefonu.
- restart urządzenia – jeśli problemy z wydajnością zdarzają się od niedawna, być może wystarczającym remedium okaże się zrestartowanie lub wyłączenie i ponowne włączenie telefonu. Od tego powinniśmy zacząć poszukiwania rozwiązania na mało wydajną pracę urządzenia.
- usunięcie niepotrzebnych aplikacji – jeśli z jakiejś aplikacji korzystamy bardzo rzadko, to warto ją usunąć, gdyż może ona w tle pobierać cenne zasoby systemu. Na liście dostępnych aplikacji w opcjach sortowania możemy wyświetlić te, z których korzystamy najrzadziej.
- wyłączenie aplikacji systemowych – niektórych aplikacji nie da się usunąć, gdyż są domyślnie zainstalowane przez producenta urządzenia. Jeśli jednak z nich nie korzystamy, można je wyłączyć w opcjach aplikacji, by nie działały w tle.
- odpowiednie zarządzanie pamięcią – użytkownicy Androida mają nawyk wyłączania działających w tle aplikacji. Dzięki temu odzyskują cenne MB pamięci RAM. Nie wiedzą jednak, że kolejne użycie takiej aplikacji będzie wymagało ponownego wczytania jej plików do pamięci, co może trochę potrwać. Jeśli więc z jakichś pozycji korzystamy wyjątkowo często, warto zostawiać je w pamięci urządzenia. W niektórych telefonach można nawet zablokować wybrane aplikacje na ekranie multitaskingu (symbol zamkniętej kłódki), aby ich przez przypadek nie zamknąć. Dzięki temu będą się uruchamiać szybciej.
- wolne miejsce w pamięci urządzenia – aby telefon z Androidem działał poprawnie, potrzebuje przynajmniej kilkuset MB wolnej pamięci. Optymalnie, jeśli jest to nawet kilka GB niezajętej przestrzeni. Warto to mieć na uwadze i w razie konieczności na bieżąco usuwać zbędne pliki.
- korzystanie z szybkiej karty pamięci – włożenie starej i wolnej karty pamięci do telefonu niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Może ona bowiem drastycznie spowolnić działanie systemu. Warto więc zadbać, aby karta odznaczała się standardem przynajmniej Class 10, a najlepiej U1 wzwyż (czyli minimalny transfer 10 MB/s wzwyż).
- przywrócenie do ustawień fabrycznych – jeśli żaden z powyższych kroków ani też dedykowane aplikacje do optymalizacji Androida nie przynoszą skutków, ostatecznie warto spróbować przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. W trakcie tego procesu stracimy wszystkie dane, warto je więc najpierw zabezpieczyć, kopiując zdjęcia na inne urządzenie czy synchronizując kontakty z chmurą.
Ranking najlepszych programów do optymalizacji Androida
Poniżej przedstawiamy najlepsze programy do optymalizacji Androida, które naszym zdaniem pozwolą przyspieszyć system w telefonie i zapanować nad poprawną pracą urządzenia. Pod uwagę braliśmy przede wszystkim funkcje i możliwości aplikacji, które niekiedy znacząco wykraczają poza standardowe pojęcie optymalizacji.
1. CCleaner
CCleaner to jeden z najpopularniejszych i najlepszych programów do optymalizacji komputera. W wersji na smartfony z systemem Android jest równie skuteczny. Umożliwia szybkie i łatwe usunięcie zbędnych plików w celu odzyskania cennego miejsca. Aplikacja wykrywa m.in. pamięć podręczną, pliki resztkowe, miniaturki, puste foldery, dane aplikacji czy duże, stare pliki. Użytkownik może też podejrzeć, które pliki zajmują najwięcej miejsca na dysku, a także znaleźć aplikacje zużywające najwięcej zasobów. Program pozwala też na dogłębne skanowanie, czyszczenie przeglądarki czy usypianie nieużywanych aplikacji, ale są to funkcje dostępne wyłącznie w wersji płatnej. Do podstawowego czyszczenia zwykła edycja w zupełności wystarczy, choć należy się liczyć z okazjonalnymi reklamami.
Strona internetowa: Google Play | Wersja profesjonalna
Cena: za darmo, wersja Pro od 5,69 zł/mc lub 22,99 zł/rok
Zalety
- Skuteczny w usuwaniu zbędnych plików.
- Wygodny podgląd aplikacji i multimediów.
- Możliwość sprawdzenia częstotliwości korzystania z aplikacji.
- Analiza zużycia baterii.
Wady
- Część funkcji dostępna w wersji płatnej.
- Reklamy w darmowej edycji.
2. AVG TuneUp
AVG TuneUp to pakiet optymalizacyjny przeznaczony dla komputerów, jednak w ramach subskrypcji Multidevice otrzymujemy też moduł do przyspieszania Androida – AVG Cleaner Pro. Potrafi on m.in. przeszukiwać system pod kątem aplikacji, które pożerają dużo zasobów i umożliwia ich łatwe usunięcie. Odnajduje duże pliki, które zajmują sporo miejsca, regularnie skanuje urządzenie pod kątem błędów w ustawieniach czy pozwala skutecznie zarządzać baterią, tworząc plany dostosowane do użytkownika. Ciekawą funkcją jest możliwość blokowania reklam podczas przeglądania internetu, a także czyszczenie prywatnych danych (np. przed sprzedażą telefonu), takich jak historia przeglądania witryn, rejestr połączeń, otrzymane wiadomości czy pamięć podręczna.
Strona internetowa: avtrade.pl
Cena: za darmo w podstawowej wersji, od 126 zł/rok za licencję dla 10 urządzeń w pakiecie AVG TuneUp Multidevice
Zalety
- Wyszukuje i usuwa aplikacje zużywające dużo zasobów.
- Moduł blokowania reklam.
- Regularne skanowanie systemu.
- Czyszczenie danych prywatnych.
Wady
- Ograniczone możliwości darmowej wersji.
3. Avast Cleanup
Avast Cleanup pod względem interfejsu i funkcjonalności przypomina nieco CCleanera. Mamy więc do czynienia z aplikacją, która szybko i skutecznie przeskanuje telefon w poszukiwaniu zbędnych plików, odzyskując cenne miejsce w pamięci urządzenia. Pozwoli też przeanalizować aplikacje pod kątem zużycia zasobów systemowych czy w szybki sposób odnaleźć multimedia, które zajmują najwięcej przestrzeni. Do tego dochodzi możliwość analizy zużycia baterii, ustawienie automatycznej optymalizacji czy moduł do zmniejszania rozmiaru zdjęć. Część funkcji jest dostępna wyłącznie w płatnym pakiecie, ale podobnie jak CCleaner, także i tu darmowa zawartość dla wielu będzie wystarczająca.
Strona internetowa: avtrade.pl
Cena: za darmo w ograniczonej formie, premium od 90,52 zł/rok
Zalety
- Skuteczne czyszczenie zbędnych plików.
- Analiza aplikacji i multimediów.
- Moduł zarządzania baterią.
- Zmniejszanie rozmiaru zdjęć.
Wady
- Część funkcji dostępna w wersji płatnej.
- Wersja darmowa z reklamami.
4. SD Maid
Kolejną polecaną aplikacją do optymalizacji Androida jest SD Maid. Program skupia się przede wszystkim na wyszukiwaniu i usuwaniu zbędnych plików z pamięci wewnętrznej oraz kart SD. Skutecznie odnajduje pozostałości po odinstalowanych już aplikacjach, wynajduje duplikaty plików czy puste katalogi. Posiada moduł do optymalizacji systemu, analizy aplikacji czy pamięci masowej, dzięki czemu szybko dowiemy się, które foldery zajmują najwięcej miejsca. Do tego dochodzi możliwość optymalizacji baz danych, która przyspiesza działanie telefonu. Niektóre opcje, takie jak oczyszczanie aplikacji czy wyszukiwanie duplikatów, dostępne są w wersji płatnej.
Strona internetowa: Google Play
Cena: za darmo, wersja płatna 8 zł (jednorazowy zakup)
Zalety
- Duże możliwości darmowej wersji.
- Łatwe wyszukiwanie plików zajmujących dużo miejsca.
- Optymalizacja baz danych.
- Wyszukiwanie duplikatów i pustych katalogów.
- Niska cena wersji płatnej.
Wady
- Mało przyjazny interfejs aplikacji.
5. Norton Clean
Norton Clean podchodzi do tematu optymalizacji Androida w nieco inny sposób, skupiając się głównie na usuwaniu niepotrzebnych plików i wyszukiwaniu mało używanych aplikacji. Użytkownik może je wyświetlić na przejrzystej liście i posortować m.in. ze względu na datę instalacji czy ilość zajmowanego miejsca. W porównaniu z SD Maid Norton Clean odznacza się bardziej przejrzystym interfejsem, z którym poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy. Narzędzie jest dostępne za darmo, ale w aplikacji widoczne są reklamy innych produktów Nortona. Warto też dodać, że od jakiegoś czasu program nie był aktualizowany, ale funkcje optymalizacyjne działają poprawnie.
Strona internetowa: Google Play
Cena: za darmo
Zalety
- Usuwanie niepotrzebnych plików.
- Przejrzysty interfejs.
- Lista niepotrzebnych aplikacji.
Wady
- Reklamy w aplikacji.
- Aplikacja nie była od jakiegoś czasu aktualizowana.
6. G-CPU
G-CPU nie jest rozwiązaniem, dzięki któremu za pomocą jednego kliknięcia zoptymalizujemy system. Zasługuje jednak na miejsce w naszym rankingu ze względu na inne możliwości. To prosty i bezpłatny program do wyświetlania najważniejszych informacji o: zużyciu pamięci RAM, obciążeniu procesora i układu graficznego, temperaturze telefonu czy chociażby aktualnym transferze danych. Użytkownicy mogą też przeprowadzać różnorodne testy, sprawdzając poprawność działania poszczególnych czujników smartfona czy nawet żywotność baterii. Do tego dochodzi wygodny widżet, który prezentuje najważniejsze informacje bezpośrednio na ekranie głównym. Dane wyświetlane przez G-CPU pozwolą na lepsze poznanie stanu urządzenia i mogą posłużyć do późniejszej optymalizacji.
Strona internetowa: Google Play
Cena: za darmo
Zalety
- Dużo informacji o urządzeniu.
- Wygodny widżet z najważniejszymi danymi.
- Możliwość przeprowadzania testów smartfona.
Wady
- Brak funkcji bezpośrednio związanych z optymalizacją.
- Reklamy w aplikacji.
7. Files by Google
Files by Google to prosta i w pełni darmowa aplikacja, która znalazła się na przedostatniej pozycji w rankingu: “najlepsze programy do optymalizacji Androida”. Aplikacja służy do usuwania niepotrzebnych plików, skanuje telefon w poszukiwaniu duplikatów czy wykonanych zrzutów ekranu, które zaśmiecają urządzenie. Program sugeruje też niepotrzebne pliki, które można usunąć, a także wyświetla listę najrzadziej używanych aplikacji. Dzięki temu użytkownik może odzyskać nieco cennego miejsca na telefonie. Files by Google ma też kilka funkcji niezwiązanych z optymalizacją, które skupiają się na zarządzaniu plikami.
Strona internetowa: Google Play
Cena: za darmo
Zalety
- Wyszukuje zbędne pliki, które można usunąć.
- Usuwa zrzuty ekranu.
- Odinstalowuje nieużywane aplikacje.
Wady
- Brak bardziej zaawansowanych funkcji optymalizacji.
8. Junk Cleaner
Junk Cleaner posiada kilka przydatnych funkcji związanych z optymalizacją urządzenia. Użytkownik może przede wszystkim zwolnić miejsce w pamięci, wyszukując podobne do siebie zdjęcia, największe pliki, zrzuty ekranu czy puste foldery. Do tego dochodzi lista najczęściej używanych aplikacji, dzięki czemu szybko sprawdzimy, które pozycje można usunąć, a także aktualny stan urządzenia, wraz z temperaturą procesora, wykorzystaniem pamięci RAM czy stanem akumulatora. Niestety aplikacja wyświetla dość agresywne reklamy, ale można je wyłączyć, wykupując plan premium. Wadą jest też maszynowe tłumaczenie aplikacji.
Strona internetowa: Google Play
Cena: za darmo
Zalety
- Wyszukuje duże pliki i puste foldery.
- Moduł zarządzania aplikacjami.
- Podgląd stanu urządzenia.
- Przydatne widżety.
Wady
- Maszynowe tłumaczenie aplikacji.
- Agresywnie wyświetlające się reklamy.
Podsumowanie
Zwalniający telefon z Androidem niekoniecznie musi od razu oznaczać wymianę na nowszy model. Bardzo często przywrócenie jego świetności sprowadza się do posprzątania w pamięci urządzenia i optymalizacji systemu. W sieci znaleźć można wiele programów do przyspieszania systemu. Dlatego przetestowaliśmy i wybraliśmy z całego morza te najlepsze programy do optymalizacji Androida . Nie tylko zaproponują nam one pliki, które można usunąć, ale także wyświetlą listę nieużywanych aplikacji czy poinformują o aktualnym stanie telefonu. Warto więc z nich regularnie korzystać.