Darmowe antywirusy… czy wystarczają?

Wstęp

Pierwszym i najważniejszym programem użytkowym jaki powinniśmy zainstalować na  komputerze podłączanym do internetu jest oprogramowanie antywirusowe. Monitoruje ono na bieżąco wszystkie pliki, z których korzysta użytkownik, niezależnie czy przyszły z pocztą elektroniczną, zostały przyniesione na pamięci przenośnej USB, lub zostały ściągnięte z internetu. Program antywirusowy powinien przeskanować taki plik w momencie zapisywania go na dysku twardym komputera lub w momencie otwierania załącznika w poczcie elektronicznej, czyli powinien użyć skanować w czasie rzeczywistym. Taka usługa działała poprawnie gdy program antyvirusowy jest zainstalowany jest i uruchamia się wraz z systemem operacyjnego. Dlatego programy online skanujące  system z internetu, niestety nie radzą sobie z wirusami, rezydującymi w pamięci operacyjnej komputera. Wyleczenie wirusa w pliku, a pozostawienie go w pamięci komputera spowoduje ponowną infekcję plików…  i tak w kółko.

Infekcja, której nie da się wyleczyć za pomocą skanera online potrzebuje silniejszego środka, czyli pełnego programu antywirusowego.

Istnieje wiele dobrych i bardzo dobrych programów antywirusowych, za które trzeba płacić. Istnieje też nieliczne grono bezpłatnych programów antywirusowych. Programy te przy standardowym korzystaniu z internetu i poczty elektronicznej w zupełności powinny zaspokoić Twoje potrzebny.

Rozwiązania darmowe

  1. Pierwszą bezpłatną dla firm i użytkowników domowych propozycją programu antywirusowego jest Microsoft Security Essentials w Windows7 jeżeli nie zainstalujemy innego oprogramowania jest nam proponowane przez system.
  2. Inną propozycją bezpłatnego do użytku domowego programu jest AVG Anti-Virus 2011 Free Edition Jest to jeden z najlepszych darmowych porogramów antyvirusowych. Mocno niedoceniony na naszym rynku.
  3. Są jeszcze inne programy jak avast, który można pobrać ze strony producenta.

Darmowe programy antywirusowe nieznacznie tylko różnią się od siebie skutecznością, tak na prawdę ważne jest by po prostu mieć program chroniący przed wirusami. Oczywiście wersje płatne polecane są przy ściąganiu plików z serwerów p2p jak np torent czy emule.

Pilnuj aktualności szczepionek

Pamiętaj o tym, że nawet najlepszy program antywirusowy jest tylko tak skuteczny jak bardzo aktualne posiada szczepionki. Dlatego po instalacji programu  pozostawiać komputer podłączony do internetu, aby program zdążył pobrać szczepionki z serwera producenta.

Czy za pełną ochronę warto płacić?

Jeśli używamy internetu z rozwagą i świadomie, darmowy program będzie wystarczający. Natomiast jeśli internetu używa np: dziecko które nie jest świadome wszystkich zagrożeń płynących z sieci i nie umie na nie odpowiednio zareagować to darmowa wersja nie jest wystarczająca. Należy wtedy zastosować wersję, które posiada chociażby ochronę sieci www, a nie tylko sam program usuwający wirusy.

Pamiętajmy jeszcze o jednym:

większość darmowych antywirusów jest nie bezpłatna gdy wykorzystujemy komputer w celach zarobkowych (głównie w firmie)!!!

Rozwiązania płatne:

  1. AVG Internet Security
  2. F-Secure
  3. Symantec
  4. Kaspersky
  5. ESET

Zadzwoń pomożemy Ci wybrać właściwy program. Przy zakupie otrzymasz bezpłatne wsparcie techniczne.

Zobacz podobne: