Win7 32 czy 64 bit?

Zanim zainstalujesz system

Sprawa zasadnicza: przed instalacją czy wyborem komputera z zainstalowanym systemem sprawdź czy posiadane przez ciebie urządzenia posiadają sterowniki pod win7 jeżeli tak to sprawdź czy dostępne są wersje dla systemu 32bit i 64bit. Sprawdź to na stronie producenta i nie wierz sprzedawcom mówiącym, że skoro urządzenie ma mniej niż 3 lata to na pewno są… Np. wiele 2-3 letnich urządzeń wielofunkcyjnych firmy Hewlett Packard nie ma i nigdy nie będzie miało sterowników pod win7 niezależnie od wersji systemu… Może się wtedy okazać, że nie będziesz mógł korzystać z sieciowego skanera….

A teraz o zaletach i wadach każdego rozwiązania:

Podstawową zaletą systemu Windows7 64-bit jest możliwość korzystania z pamięci większej niż 3GB, oraz większej wydajności w aplikacjach napisanych dla systemów 64-bitowych. Podstawową wadą systemów 64-bit, jest, brak sterowników pod sporą liczbę urządzeń, typu skanery, aparaty, drukarki. Niestety sterowniki 32-bitowe nie będą działały poprawnie. Także niezbyt jeszcze duża ilość programów  wykorzystująca 64 bitowość procesora (głównie programów graficznych i CAD). Ważną uwagą jest to, iż niektóre programy napisane dla systemów 32-bitowych na systemach 64-bitowych działają dużo wolniej.

Jeśli posiadamy system 32-bitowy to jest dokładnie odwrotnie, a komputer ma zainstalowane 4GB RAM lub więcej system wykorzysta i tak tylko3GB pamięci operacyjnej. Natomiastwindows7 32-bit. posiada na razie dużo więcej sterowników niż system 64-bit

Zawsze możemy dokonać reinstalacji win7 64-bit  na 32 i odwrotnie.

Jeśli podjęliśmy decyzję i zakupiliśmy Windows 7 o architekuturze 64-bitowej a jakieś urządzenie nie posiada sterowników do tego systemu to możemy na tym samym kodzie zainstalować Windows 7 o architekturze 32 bitowej.

Podobnie , jeśli zakupiliśmy Windows 32-bitowy a potrzebny nam jest wydajniejszy Windows 64-bitowy, obsługujący większą ilość pamięci lub programy 64-bit to możemy go zainstalować. Jedynym utrudnieniem w tą stronę będzie konieczność telefonicznej aktywacji systemu, oraz konieczność upewnienia się że producent komputera przewidział taką ewentualność i wydał sterowniki do systemu w wersji 64-bit.

Jeżeli operacja przeinstalowania systemu z 32 na 64-bitowy sprawia Ci kłopoty chętnie Cię w tym wyręczymy

Zobacz podobne: