Co zrobić kiedy komputer się zawiesza

Prawdę mówiąc usunięcie “zawieszania” się komputera lub brak płynności  jest jednym z najczęstszych i chyba jednym z trudniejszych problemów występujących w 2023 roku występujących u osób, które korzystają regularnie ze sprzętu komputerowego.

Pierwszą rzeczą, którą należy ustalić jest powód zawieszania komputera…

Jeśli „zamarza nam” obraz lub  przetwarzanie obrazu jest niezbyt płynne a mamy „zewnętrzną” czyli oddzielny układ który zajmuje się przetwarzaniem obrazu… to zwykle problem tkwi w karcie…

Jeśli obraz natomiast zamienia się w kwadraty, paski na ekranie to już nie koniecznie karta graficzna jest powodem problemów… może to być pamięć RAM albo jeśli mówimy o laptopie to Matryca lub taśma matrycy… taśma może być wysunięta z gniazda… lub przetarta w okolicy zawiasów matrycy…

Jeżeli zaś karta korzysta z układu graficznego w procesorze to… może to być niewystarczające chłodzenie procesora, stara lub brak pasty ( bo ze względu nazbyt wysoką temperaturę wypłynęła poza procesor) termoprzewodzączej pomiędzy radiatorem a procesorem niedrożny układ chłodzenia, może to być również uszkodzenie pamięci ram lub zbyt wolne pamięci RAM.

Wtedy należy taki zająć się w pierwszej kolejności konserwacją układu chłodzenia.

Warto tu wspomnieć, o konieczności nie tylko wyczyszczenia radiatorów… ale także wymiany pasty. Pasta termoprzewodząca ma ważny parametr – przewodność cieplną… im większa tym pasta lepsza ale i droższa dla “gamerów” i osób używających komputerów do pracy z programami CAD i grafiką 3D proponujemy pasty o przewodnictwie co najmniej 9W/mK. Jednak i laptopy biurowe skorzystają na bardziej przewodzącej paście, bo wentylator nie będzie się załączał tak często i na tak długo więc choćby komfort pracy, a nie tylko wydajność się zwiększy.

Jeżeli komputer zawiesza się… długo wchodząc do podfolderów czy katalogów… należy zwrócić uwagę na dyski i sprawdzić ich kondycję.

Może to być kwestia zużytych powierzchni talerzy w tradycyjnym dysk HDD lub uszkodzeń komórek pamięci w dysku SSD lub też elektroniki sterującej całym procesem odczytu i zapisu na dysku… ale nie koniecznie

Może to być też kwestia zbyt wielu zadań uruchomionych w tle lub zbyt małej ilości pamięci RAM

Pamiętajmy, że Windows’y od Win7 potrzebują dla wydajnej pracy biurowej 8GB RAM… nawet jeśli mamy dysk SSD to wydajność dysku też wzrasta przy 8GB RAM w systemie

komputer może się też zawieszać tylko przy konkretnej aplikacji np. obraz przy korzystaniu z Zoom’a i wcale to nie musi być uszkodzona kamera… tylko błędy w systemie, stary bios, niepotrzebnie zainstalowana aktualizacja windows’a  lub jej brak aktualizacja itd.

Wtedy należy prześledzić wszystkie zalecenia sprzętowe dla naszego programu, ustawienia systemowe zdiagnozować poszczególne komponenty naszego sprzętu (dysk, procesor, pamięć itd…). Zwykle jest to czasochłonne ale przy odpowiednim poziomie imperatywu problem jest do usunięcia.

Zdarza się, że diagnoza jest żmudna i trudna do zaakceptowania np. uszkodzona płyta lub procesor… jednak tu dochodzimy do kwestii opłacalności naprawy… jednak aby podjąć decyzję musimy wiedzieć co trzeba wymienić… i być pewnym, że wymiana da zadowalający skutek. Ponieważ diagnoza jest zwykle czasochłonnym i wymagającym doświadczenia i wiedzy zadaniem dlatego spora część użytkowników decyduje się na korzystanie z usług serwisów takiego jak nasz świadczących tego typu usługi… Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi czas taka diagnostyczna pomoc staje się nieoceniona.

Reasumując nasze rozważania „co robić gdy komputer się zawiesza?”  odpowiedź jest uzbroić się w cierpliwość i najpierw ustalić czynniki i warunki, w których owo zawieszanie się następuje, czy komputer nie zmienił swojego przeznaczenia (np. z prac biurowych nie został „zaprzęgnięty” do obróbki grafiki 3d), jak jest „stary” jest nasz sprzęt,  jak dawno albo czy w ogóle był kiedykolwiek konserwowany….

Wszystkie te informacje pomogą nam ustalić przyczyny zawieszania sprzętu w trakcie pracy , a następnie kolejno wyeliminować przyczyny i warunki, w której następuje owo “przycinanie się” sprzętu.

Co możecie zrobić sami:

Aktualizacja do najnowszej wersji systemu Windows instalacja aktualizacji

Jeśli doświadczasz problemu zamrażania na laptopie, możesz zaktualizować go do najnowszej wersji systemu Windows. Starsze wersje systemu Windows mogą być bardziej podatne na te problemy niż nowsze. Ponadto najnowsza wersja systemu Windows została przetestowana pod kątem zgodności z różnymi komponentami sprzętu i oprogramowania.

Zaktualizuj sterowniki Komputera, Laptopa

Jeśli masz problem z zamarzaniem, powinieneś sprawdzić, czy twój laptop lub komputer ma zainstalowane najnowsze sterowniki. Aby to zrobić, musisz zajrzeć na stronę producenta laptopa szukając sterowników do modelu który posiadasz.. lub możesz użyć programu takiego jak Driver Detective. Ten program zeskanuje sterowniki sprzętu i oprogramowania komputera i wykryje problemy spowodowane niewłaściwymi lub przestarzałymi sterownikami sprzętu….należy to jednak robić ostrożnie gdyż nie zawsze program dobrze rozpoznaje sprzęt i może dobrać niewłaściwy sterownik co nie tylko nie poprawi stanu ale może go wręcz pogorszyć… (da to jednak informacje że w dobrym kierunku zmierzamy). Jeśli zaktualizowane lub nowe sterowniki nie są dostępne dla Twojego systemu, powinieneś rozważyć wykonanie przywracania ustawień fabrycznych.

Wykonywanie przywracania ustawień fabrycznych

W tym kroku postępuj z niesamowitą ostrożnością, ponieważ reset fabryczny może usunąć wszystkie dane na laptopie. Przywrócenie ustawień fabrycznych spowoduje powrót systemu do stanu domyślnego, czyli do takiego jak to było w momencie zakupu, dlatego o ile to możliwe wykonaj kopię zapasową WSZYSTKICH ważnych dla Ciebie danych.

Jeśli powyższe kroki nie usunęły problemu, a nie macie Państwo czasu na ustalanie powodów nieprawidłowej pracy sprzętu najlepiej udać się do serwisu, który przywróci Waszemu sprzętowi niezłomną wolę wykonywania zadań, które przed nim stawiacie ;).

Zobacz podobne: