Lenovo Yoga częste przypadki

7 grzechów głównych Lenovo Yoga

Artykuł ten powstał ze względu na sporą ilość Laptopów Yoga, które trafiły z różnymi problemami do mojego serwisu:

 

  1. Problem przegrzania w Lenovo Yoga

    Wszystkie trafiające do mnie laptopy Yoga miały problem z przegrzewaniem się. Konstrukcja Laptopa czyli jego smukłość wymogła bardzo delikatny system chłodzenia, który szybko zostaje zatkany przez zgromadzony kurz, zwłaszcza gdy komputer używany  jest na kocyku lub gdy posiadamy psa lub kota. Ciepło, którego wentylator nie może usunąć przez zatkany radiator może uszkodzić wewnętrzne komponenty laptopa procesor lub kartę graficzną. Umieszczanie Lenovo Yoga w chłodniejszym pomieszczeniu, na podstawce chłodzącej lub użycie trybu niskiego zużycia energii, jest rozwiązaniem doraźnym. Dlatego należy jak najszybciej zakończyć najpilniejsze prace i zakonserwować układ chłodzenia oraz wymienić pastę termoprzewodzącą.

W dwóch wypadkach konieczna była aktualizacja systemu BIOS gdyż mimo wymiany pasty i konserwacji układu wentylator kręcił się cały czas z maksymalną prędkością niezależnie od temperatury procesora. Aktualizacje systemu BIOS dla Lenovo można pobrać ze strony producenta.

W jednym wymiana wentylatora, który zatarł się i przestał się obracać. Jest to szczególnie niebezpieczne uszkodzenie, gdyż dłuższa praca z nim gwarantuje przegrzanie procesora i uszkodzenie komputera.

  1. Wolno startujący Lenovo Yoga

   Dwa z dostarczonych komputerów „muliły” tzn wolno się otwierały… wolno przeglądały foldery… powolne kopiowały pliki. Początkowo zostało to zakwalifikowane jako wynik obniżonej wydajności procesora ze względu na niewystarczające wychłodzenie…. Jednakże problem nie zniknął po konserwacji układu chłodzenia… a analiza dysków wykazała konieczność wymiany i ponownej instalacji systemu.

  1. Jeden z przegrzewających się Laptopów bardzo szybkie rozładowywał baterię.

Tu  konserwacja układu chłodzenia uzdrowiła problem… niemniej jednak sprawdzenie baterii w pozostałych laptopach wykazało, że poziom maksymalnego naładowania osiąga w 2,5-3 letniej Yoga zaledwie 55-65%.

 

  1. Nie można połączyć się z WiFi w Lenovo Yoga

Spotkałem się z kilkoma objawami tego problemu:

  • Lenovo nie widział sieci wifi… ten typ uszkodzenia okazał się niegroźny… klawisz F7 włączył tryb samolotowy. 😊
  • Brak połączenia z internetem oraz częste timeouty podczas przeglądania stron internetowych… deinstalacja i ponowna instalacja sterowników uleczyła niemoc
  • kilka razy jednak zaszła konieczność wymiany karty sieciowej kiedy laptop przestał widzieć sieci wifi

Problem z siecią wifi okazał się na tyle częsty, że do jego rozwiązania Lenovo stworzył nawet oprogramowanie Network Magic, które pomoże Ci rozwiązać problem z WiFi w Lenovo Yoga520.

  1. Awaria systemu w Lenovo Yoga

    Jeśli Twój Lenovo Yoga odmawia uruchomienia systemu, nie wpadaj w panikę, możliwe że uda Ci się rozwiązać ten problem.

    Często problem spowodowany jest przez brakujący plik systemowy na dysku twardym, lub poprawkę Windows, która niewłaściwie się zainstalowała, a nie uszkodzeniem dysku.

    Można naprawić system przy uruchomieniu lub wybrać przywracanie systemu do ustawień fabrycznych. Pamiętaj jednak o tym że przywracanie systemu do ustawień fabrycznych kasuje wszystkie dane na dysku. Jeśli dysk jest sprawny, a dane istotne, należy wyjąć dysk przegrać dane na inny komputer lub inny dysk, sprawdzić dysk z niedziałającym systemem pod kątem jego uszkodzeń fizycznych, a następnie zreinstalować system.

  1. Uszkodzenie matrycy.

W Lenovo Yoga 520 często uszkodzeniu ulega matryca ze względu na używanie laptopa jako tabletu jest ona bardziej narażona na uszkodzenia. Smukłość i cienkość obudowy, która sprawia, że laptop jest lekki… wymaga by sztywność klapy laptopa przejmowała matryca… co powoduje częste pęknięcia zwłaszcza jeśli zawiasy zaczęły „ciężej chodzić”… jeśli zauważycie że klapa trudniej się otwiera zajrzyjcie do nas bo wymiana matrycy dotykowej w tym modelu jest kosztowna… a matryce dość ciężko dostępne.

  1. Zacinający się obraz w Zoom

Zamarzający obraz przy połączeniu na Zoom był powodem o podejrzenie uszkodzenia kamery w Yoga520. Jakże wielkie zaskoczenie klienta było gdy problemem nie była uszkodzona kamera, nie były niewłaściwe sterowniki, nie był nieaktualny bios… a nieaktualny system, którego właściciel nie zaktualizował do win11… i chociaż laptop kupiony był z win 10 i początkowo zoom działał bez problemu.

Zobacz podobne: