Wymiana matrycy w laptopie

Wymiana matrycy w laptopie

Ekran notebooka, to jeden z elementów zewnętrznych (poza klawiaturą i zawiasami), który najczęściej ulega uszkodzeniu. I jest to jedno z najczęstszych uszkodzeń z winy użytkownika… Laptop zsunął się z łóżka, klapa została zamknięta na pozostawiony ołówek lub skuwkę od długopisu zalana napojem rozlanym przez potrącenie w ferworze pracy stojącej zbyt blisko szklanki, lub też przy otwieraniu zbyt ciężko otwierającej się klapy, w której zawiasy stawiają za duży opór i nie zostały wyregulowane. Oczywiście, uszkodzenie matrycy nie oznacza, że trzeba od razu kupować nowy komputer. Jest to ciągle jeden z elementów dających się wymienić. Często dość odczuwalnym finansowo…, ale często i tak bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż kupno nowego laptopa. Przy tego typu uszkodzeniach należy pamiętać, że pęknięta matryca jest uszkodzeniem mechanicznym, więc gwarancja nie będzie obejmować naprawy tego typu uszkodzeń. Gwarancyjnymi naprawami objęte są uszkodzenia matryc bez widocznych uszkodzeń mechanicznych. Chyba, że przy zakupie wykupione zostało stosowne ubezpiecznie obejmujące fizyczne uszkodzenia sprzętu.

Ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie?

Na koszt naprawy składają się dwa czynniki koszt wymiany oraz ceny nowej matrycy. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie, w pierwszej kolejności wg popularnych stron internetowych należy sprawdzić cenę matrycy. instruują one aby, w wyszukiwarce wpisać model swojego notebooka oraz słowo matryca i po chwili dostaniemy kilka różnych propozycji…te „kilka propozycji” mocno może różnić się ceną a to choćby z tego powodu że ten sam model laptopa kupiony w „sieciówce” zwykle ma inną matrycę. Zwykle chodzi o rozdzielczość i to jedno ważniejsza rzecz to choćby wielkość gniazda do którego podpinamy taśmę łączącą matrycę z płytą główną laptopa. O tym mało kto wspomina. Kolejny i najskuteczniejszy sposób znalezienia właściwej matrycy to znalezienie oznaczenia modelu oraz jej producenta…, które znajduje się z tyłu matrycy czyli za klapą więc aby się dostać do tabliczki znamionowej matrycy należy zdemontować matrycę. Najnowsze laptopy mają matrycę przyklejoną do klapy matrycy i odklejanie trzeba przeprowadzić bardzo umiejętnie gdyż użycie zbyt dużej siły przy odklejaniu pasków z klejem doprowadza do ich zerwania i utrudnionego oraz wydłużonego demontażu… lub uszkodzenia klapy matrycy lub nawet płyty głównej jeśli wysunie nam się taśma z gniazda przy nieodłączonej baterii, a najnowszy trend „chowania” baterii w obudowie wymusza „rozebranie” laptopa już na tym etapie.

Przechodząc do sedna samodzielne kupno ekranu i zlecenie wymiany niezależnemu serwisowi, pozwoli Ci nieco zredukować koszty, ucinając marżę serwisu…jednak i tu jest jedno małe ale…serwisy zwykle niechętnie przystają na takie zlecenie bo co jeśli okaże się, że nowa matryca nie działa? ( a nie jest to wcale taki rzadki przypadek).  Wymiana matrycy laptopa to koszt między 200 lub 400 zł, w przypadku budżetowych modeli, jeśli jednak jest to nowoczesny notebooka z ekranem IPS o wysokiej rozdzielczości, np. 4K, albo gamingowy to cena może wynieść nawet 2000 zł lub więcej. Takie matryce, są znacznie droższe. Jednak w dalszym ciągu, koszt powinien być zwykle mniej niż trzecią częścią ceny nowego laptopa.

Wymiana matrycy w 6-ciu prostych krokach.

Bardzo często wymiana matrycy nie jest trudna i możesz ją wykonać samemu. Co robimy?

  1. Przed przystąpieniem do prac, rozkręcamy laptopa i odłączamy baterię.
  2. Usuwamy ramkę wyświetlacza. Zazwyczaj jest spasowana na zatrzaski, ewentualnie stabilność zapewniają dodatkowe śruby ukryte pod maskownicami.
  3. Bez problemu odsłonisz je, np. podważając delikatnie kartą kredytową. Ramkę podważmy równomiernie z dużą siłą i pewnym ruchem, aby nie została połamana.
  4. Po jej usunięciu, demontujemy matrycę, która zazwyczaj jest przymocowana śrubkami, chociaż ostatnio, jak już wspominałem, część firm np. Lenovo montuje matrycę na taśmę dwustronną. Następnie delikatnie odpinamy taśmę od matrycy, aby jej nie uszkodzić,
  5. Nowy ekran montujemy w miejscu starego, mocując i podłączając go do płyty głównej oraz zakładając ramkę.
  6. Po zakończeniu montażu, podłączamy baterię i uruchamiamy sprzęt, aby sprawdzić, że matryc działa.

Cały proces nie jest przesadnie skomplikowany, jednak jest on bardziej złożony w przypadku tzw. Ultrabook’ów lub modeli z ekranem dotykowym.

 

Jeśli nie samemu to jak?

Oczywiście, bez trudu znajdziecie serwisy komputerowe, które oferują takie usługi jak wymiana matrycy w laptopie.

Zwykle warto jednak sugerować się opiniami znalezionymi w wyszukiwarce, co do jakości usług oraz upewnić się, że firma daje gwarancję na wykonaną naprawę. Jeśli macie jakieś pytania lub pojawiły się problemy zapraszamy do kontaktu.

Zobacz podobne: